W dniach 23-29 marca bieżącego roku, w ramach współpracy z zaprzyjaźnionymi placówkami zawodowymi ze Schwäbisch Hall i Crailsheim, realizowany był w naszej szkole projekt wymiany młodzieży polsko-niemieckiej. Jego cel to wspieranie wzajemnego poznania, zrozumienia i współpracy młodych Polaków i Niemców. Projekt ten otrzymał dotację Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM – organizacji utworzonej przez rządy obu krajów.
23 marca do Internatu działającego przy naszej szkole przyjechała grupa złożona z 20 uczniów oraz 4 nauczycieli ze szkół zawodowych ze Schwäbisch Hall i Crailsheim. Nasi goście po raz drugi gościli w Szczebrzeszynie. Wizyta ta miała na celu przybliżenie naszym zachodnim sąsiadom polskiej kultury i zwyczajów, pokazanie tradycyjnej kuchni polskiej, doskonalenie umiejętności językowych oraz przełamywanie stereotypów odnośnie obu krajów.
W ciągu kolejnych pięciu dni goście z Niemiec uczestniczyli wraz z grupą 27 uczniów i opiekunów z naszej szkoły w wielu wydarzeniach. Wśród nich warto wymienić spotkanie ze Starostą Zamojskim – Stanisławem Grześko; poznanie zabytków i kultury Szczebrzeszyna, Zamościa i Lublina; zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej; zwiedzanie Zoo w Zamościu oraz poznanie przyrody RPN.
Aby lepiej poznać specyfikę naszej szkoły, goście z Niemiec obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkół Nr 2 im. dr. Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie i zapoznali się z systemem oraz kierunkami kształcenia w naszej szkole.
Wspólnie spędzony czas był okazją do pokonywania barier językowych, nauki języka obcego, przełamywania stereotypów. Duże zainteresowanie wzbudziły zabawy integracyjne, zawody sportowe, warsztaty strzelania a także warsztaty edukacyjno kulturowe podczas których młodzież przygotowywała pisanki wielkanocne. W czasie wspólnych zabaw integracyjnych uczestnicy projektu odtańczyli popularną belgijkę, a młodzież polska w strojach ludowych zaprezentowała polski taniec polonez. Wspólne zabawy przy ognisku wprawiły zaś wszystkich uczestników wymiany w dobry nastrój i humor.
Młodzież z obu krajów uczestniczyła również w warsztatach językowych oraz zajęciach praktycznych kulinarnych. W wyniku wspólnych działań powstały potrawy kulinarne kuchni polskiej. Młodzież swoje działania uwieczniła na wielu zdjęciach, ukazując, jak owocnie i serdecznej atmosferze upłynął czas pobytu w naszym kraju.