Start projektu unijnego “Szansa na rozwój…”

W Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół nr 2 w Kraśniku Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski uroczyście wręczył przedstawicielom organów prowadzących oraz szkół prowadzących kształcenie zawodowe 17 umów o dofinansowanie projektów w ramach Działania 10.4 Kształcenie zawodowe programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Wręczone umowy opiewają na łączną kwotę niemal 53,2 mln zł, z czego ponad 45,2 mln zł to wsparcie ze środków unijnych, a blisko 2,4 mln zł pochodzi z budżetu państwa.

Zespół Szkół Nr 2 im. dr. Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie uczestniczył w tym wydarzeniu. Umowę w imieniu Powiatu Zamojskiego odbierał Pan Starosta Stanisław Grześko, a w imieniu szkoły Pan dyrektor Zenon Ważny.

Projekt złożony przez Zespół Szkół nr 2 w Szczebrzeszynie opiewa na kwotę 2065238,40 PLN. Złożenie wniosku było możliwe dzięki dobrej współpracy szkoły ze Starostwem Powiatowym na czele z Panem Starostą.

Kwota dofinansowania w wysokości 1 858 714,40 zł przeznaczona zostanie na realizację projektu „Szansa na rozwój! Kompleksowy program rozwoju uczniów i uczennic oraz kadry Zespołu Szkół nr 2 im. dr Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie”.

Pieniądze przyznane szkole zostaną przeznaczone na podniesienie poziomu nauczania technika mechanika, technika mechanika lotniczego i technika żywienia i usług gastronomicznych. W ramach projektu uczniowie odbędą szkolenia:

• Szkolenie kompetencyjne z obsługi silnika tłokowego,
  • Kurs programowania i budowy bezzałogowych statków powietrznych z elementami robotyki
  • Kurs programowania i budowy pojazdów napędzanych alternatywnymi źródłami energii z elementami robotyki
  • Kurs Stylizacji jedzenia, Plating i sztuka nakładania na stole
  • Barista
  • Przygotowanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia

W ramach projektu przewidziano doposażenie pracowni zawodowych. Uczniowie będą mieli również możliwość uczestnictwa w wycieczkach edukacyjnych do zakładów pracy związanych z wybranym zawodem oraz odbędą zajęcia zawodoznawcze.

W okresie wakacyjnych uczniowie będą uczestniczyli w płatnych stażach wakacyjnych.

W ramach projektu przewidziano też kursy dla nauczycieli