W czwartek 18 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. dr. Z. Klukowskiego odbyła się konferencja naukowa pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Pana Tomasza Szabłowskiego oraz Starosty Powiatu Zamojskiego Pana Stanisława Grześko zorganizowana w partnerstwie z Muzeum i Miejscem Pamięci w Bełżcu oraz Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych. Konferencja ta jest elementem projektu edukacyjnego pt.: „ŚLADAMI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO I PRZYRODNICZEGO ZAMOJSZCZYZNY”– autorstwa nauczycieli ZS nr 2 – pani Katarzyny Wołoszyn i pana Zenona Ważnego. Adresatami projektu są uczniowie klas ósmych szkół podstawowych i młodzież szkół średnich, zaś tematyka przedsięwzięcia obejmie historię regionu, strukturę społeczną, religijną i narodową (Polacy, Żydzi i Ukraińcy) wraz z charakterystyczną fauną i florą.
W ramach projektu gościliśmy panią Ewę Koper, kustosza Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu, która w sposób bardzo ciekawy zaprezentowała zdjęcia i wygłosiła wykład na temat kultury żydowskiej w naszym regionie. W nawiązaniu do tematu wystąpienia pani Koper, uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Agnieszki Nowak i pani Marii Polikowskiej przygotowali cebularze i chałki oraz inne potrawy związane z kulturą żydowską. Podczas tej konferencji o historii kolei w Ordynacji Zamojskiej opowiedział pan Zenon Ważny – dyrektor ZS nr 2. Pani Agnieszka Sawic zapoznała słuchaczy z działalnością patriotyczną nauczycieli i uczniów Szkół im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie w latach 1830-1945. „Prawosławie – aspekt kulturowy i religijny”, to tytuł wykładu ks. Karola Wilkiela, który zainteresował nawet osoby, które nie interesowały się do tej pory zagadnieniami obcych wyznań i religii.
W przerwach miedzy wykładami uczniowie brali udział w szkoleniu strzeleckim, które poprowadził Prezes Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego “Mokrelipie” pan Andrzej Kondrat, a warsztaty rękodzielnicze nadzorowała pani Edyta Kuźma instruktor rękodzielnictwa. Oprócz tego zaproszona młodzież wzięła udział w warsztatach VR przygotowanych przez panią Joannę Majewską, w zajęciach z kaligrafii z panią Elżbietą Nawrocką czy pokazach działania drukarki 3D oraz zajęciach VR w symulatorze np. kokpitu samolotu, itp. nadzorowanych przez pana Sławomira Raczkiewicza. Na koniec zaprosiliśmy wszystkich uczestników konferencji do konsumpcji barszczu ukraińskiego przygotowanego przez niezawodne panie: Małgorzatę Pałkę i Elżbietę Klimczuk z naszej stołówki.
Adresatami projektu edukacyjnego realizowanego w ZS nr 2 są uczniowie klas ósmych szkół podstawowych i młodzież szkół średnich, zaś tematyka przedsięwzięcia obejmie historię regionu, strukturę społeczną, religijną i narodową (Polacy, Żydzi i Ukraińcy) wraz z charakterystyczną fauną i florą.
Realizacja projektu będzie trwać do roku 2026. W każdym roku trwania projektu w ZS nr 2 w Szczebrzeszynie będą odbywać się zajęcia warsztatowe z młodzieżą zorganizowane w partnerstwie z Muzeum i Miejscem Pamięci w Bełżcu, Muzeum Zamojskim w Zamościu oraz Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych, czego zwieńczeniem będzie uroczysta konferencja na przełomie kwietnia i maja każdego roku.
W każdym roku trwania projektu na terenie ZS nr 2 w Szczebrzeszynie, na terenie miasta i w instytucjach podległych Partnerom projektu będą odbywały się zajęcia warsztatowe związane z kulinariami, sztuką ludową, historią, specyfiką religijną zamieszkałych historycznie narodowości oraz zagadnieniami związanymi z ochroną charakterystycznych dla regionu roślin, zwierząt i miejsc objętych ochroną.