Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)

Spotkanie uczniów Zespołu Szkół Nr 2 im. dr. Z. Klukowskiego ze Szczebrzeszyna ze szkołami partnerskimi ze Schwäbisch Hall i Crailsheim.

W dniach 27 marca – 2 kwietnia w ramach partnerstwa Powiatu Zamojskiego i Powiatu Schwäbisch Hall odbyło się spotkanie uczniów Zespołu Szkół Nr 2 im. dr. Z. Klukowskiego ze Szczebrzeszyna ze szkołami partnerskimi ze Schwäbisch Hall i Crailsheim.

Spotkanie było realizowane dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) . Głównym celem projektu wymiany uczniów było wzbogacenie wiedzy i podniesienie kwalifikacji zawodowych młodzieży poprzez pryzmat ich zainteresowań zawodowych. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z systemem szkolnictwa zawodowego, brali udział w zajęciach praktycznych i warsztatach. Zwiedzili szkoły partnerskie oraz poznali miejsca praktyk i warsztatów, w których odbywa się nauka zawodu. Poznali historię, tradycję i kulturę kraju goszczącego. Uczniowie biorący udział w projekcie poprzez udział w różnych zajęciach integracyjnych i warsztatach poszerzali swoją wiedzę zawodową, doskonali umiejętności językowe, wzbogacali wiedzę społeczną i kulturową.

W czasie pobytu uczniowie odwiedzili również liczne miejsca historyczne i pamięci, zapoznając się z zabytkami oraz dziejami odwiedzanych miast. W czasie wspólnych spotkań z młodzieżą niemiecką miały miejsce debaty na temat losów ludności w czasie II wojny światowej. Społeczność naszej szkoły zwiedziła również wiele interesujących miejsc w powiecie Schwäbisch Hall. Młodzież wraz z opiekunami podziwiał walory przyrodnicze okolicznych miasteczek i wsi. Uczniowie ze Szczebrzeszyna przedstawili też prezentację multimedialną o swojej szkole, mieście i regionie.

W czasie pobytu w szkołach partnerskich uczniowie technikum mechanicznego wraz z uczniami niemieckimi mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach praktycznych i teoretycznych kształcenia zawodowego. Zapoznali się z zasadami działania nowoczesnego sprzętu i urządzeń, które znajdują się na wyposażeniu pracowni kształcenia w zawodzie.

Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych brali udział w zajęciach praktycznych, a najbardziej zachwyciły ich warsztaty pod okiem wybitnego szefa kuchni mistrza Waldemara Pazurka. Na co dzień jest on nauczycielem praktycznej nauki zawodu w Crailsheim oraz szefem kuchni w gwiazdorskich, renomowanych restauracjach w Niemczech i na całym świecie. Waldemar Pazurek z pochodzenia jest Polakiem i pochodzi ze Śląska, w czasie wojny wraz z rodziną został wysiedlony do Niemiec i tam rozwijał swoje pasje związane z gastronomią. Doświadczenie zdobywał zaś, podróżując i gotując w różnych topowych kuchniach. Ostatnio gotował dla międzynarodowej publiczności na Expo w Dubaju. Na swoim koncie ma wiele sukcesów zawodowych. Jako nauczyciel przekazał wiedzę i umiejętności wielu młodym ludziom, którzy jako kucharze osiągają sukcesy zawodowe na arenie międzynarodowej. Największym sukcesem szefa Pazurka jest osiągnięcie najbardziej prestiżowego odznaczenia kulinarnego, którym jest gwiazdka Michelin, zdobyta w niemieckiej restauracji Eisenbach w Schwäbisch Hall. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i chęcią do działania korzystali z warsztatów, których efektem końcowym były pyszne i piękne arcydzieła kulinarne.

W ramach współpracy wolontariatu szkolnego naszej szkoły oraz szkół w Schwäbisch Hall i Crailsheim zebrano też datki na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Pomoc uchodźcom z Ukrainy była częstym tematem poruszanym w trakcie naszych wspólnych spotkań z młodzieżą i nauczycielami z Niemiec. Padało często pytanie: „ W jaki sposób możemy wam pomóc?”. Efektem tego było zorganizowanie wieczoru literackiego pt: „Erlesens” w Szkole Zawodowej w Crailsheim. Podczas warsztatów kulinarnych młodzież

Skip to content